2013. február 28., csütörtök

KreDenc Hoppá és Én

Márciusban minden csütörtökön találkozhatunk a KreDenc Hoppában, ahol naponta négy-öt alkotó portékáiban gyönyörködhettek és meg is vásárolhatjátok őket. Műhelyünk pedig kézműves foglalkozásokkal várja az érdeklődő gyerekeket és felnőtteket.


Hogy mi is az a KreDenc Hoppá??? Arról itt olvashattok bővebben: http://debrecenplus.hu/cikkek/mutat/a-hoppa-project-kredenc-ujragondolva

2013. február 27., szerda

Napi KreDenc

Ezen az oldalon, minden nap más, KreDences kézműves alkotásával találkozhattok. Érdemes minden nap benézni ide:
http://www.debrecenplus.hu/cikkek/mutat/napi-kredenc-veresne-demjen-andrea

2013. február 22., péntek

Újabb kékfestő......

.......kollekció készült :-)



A kollekció része: Egy kékfestő mintás, kör alakú fa medál, kék, selyemszalagra függesztve.  Egy mintában hozzá illő, hatszögletű, fa ékszeres doboz.
A medál átmérője: 4 cm, a szalag hossza szabályozható (maximum 80 cm). Az ékszeres doboz 9 cm x 5 cm.



2013. február 18., hétfő

Asztali áldás

Nemcsak házi áldást, de asztali áldást is lehet fára festeni :-) Ez egy különösen szép, székely asztali áldás. Ha a képen nem látszana túl jól a szövege, akkor lent olvashatjátok.


Asztali Áldás

Ki asztalt terítesz az égi madárnak,
Teríts asztalt, teríts szegénynek és árvának.
Nyújtsd ki Atyánk, nyújtsd ki jóságos kezedet,
Adj a koldusnak is tápláló kenyeret.
Ételben, italban legyen bőven részünk,
Gondviselő Atyánk könyörögve kérünk.
Ámen

Tájegységek motívumai - Sárközi motívumok



Egy új sorozatot szeretnék útjára indítani, ami talán közelebb hozza hozzánk a magyar motívumvilágot. Reményeim szerint áttekinthetőbb képet ad majd az egyes tájegységek ornamentikájáról, bár nem lesz teljes körű. Célom vele csupán az, hogy számunkra, a hétköznapi ember számára is könnyen felismerhetővé váljon -ha látunk egy hímzést, vagy népviseletet-, hogy melyik tájegységről származik. Egyszerűen és lényegre törően szeretném átadni a szerzett információkat.

 Sárközi motívumok

Kétféle Sárköz létezik a köztudatban, a Tolna megyei Sárköz, illetve a Kalocsai Sárköz. (Számunkra a Tolna megyei Sárköz érdekes.) Sárköz egy néprajzi kistáj, többnyire 4 község: Alsónyék, Decs, Őcsény és Sárpilis községek területét jelenti. Néhol Báta községet is ide sorolják.

A sárközi népviselet a  magyar népviseletek közül a legrégibb formájú, legdíszesebb és a legdrágább anyagokból készült. Ezért megkülönböztetett figyelmet is érdemel. A férfi és női viselet alakulása között nagy különbség van. A férfi viselet az országostól soha nem tért el különösebben, lassabban is változott és a 19. század fordulójára elvárosiasodott. A nőké mindig sajátos utakon haladt; a 19. század végén felért a csúcspontra, és azóta is virágzik. A sárközi viselet alakításban és szépítésben mindig is a sárközi nők vezettek. 
Érdekesség, hogy a Sárközt alkotó települések lakói kialakították saját egyedi jegyeiket az alapvetően egységes sárközi viseleten belül.


A sárközi hímzés főként a női viselethez kötődött. Öt egymástól teljesen eltérő stílusú hímzés alakult ki. A halottas párnavégek, a főkötők, a bíborvégek, az ingujjak és a kendők öt különböző funkcionális tárgycsoportot képviselnek és mindegyikük díszítőstílusa más és más. 
A sárközi hímzés története a feketével hímzett halotti párnákkal kezdődött. A női fejviselet másik jellegzetes darabja a bíbor nevű kendő, mellyel a menyecske a fejét betakarja, lefogva vele a főkötőt A női ingek könyökig érő bő ujjai hosszukban és végükön körben ugyancsak hímzettek voltak. Legtöbbjüket fekete gyapjúszállal varrták, de vannak vörös, bordó, kék-piros, esetleg zölddel is tarkázott sárközi ingujjhímzések. A minták aprólékosak: kis négyszögek, vagy más mértani alakok, továbbá szívek, indázó szár két oldalán elhelyezett hármas levélcsoportok, "tölgyfalevelek", erőteljes zegzúgos vonalak. Kendősarkokat is hímeztek színes selyemfonallal, elsősorban jegykendők voltak ezek, melyet a menyasszony szőtt és hímzett a vőlegénynek
A Sárközi hímzések színei: vörös, kék, zöld, drapp, sárga, fekete, fehér, amelyek alkalmanként együtt is előfordulnak egy-egy darabon, de vannak csak vörös–kék–zöld és fekete színnel készült példányok is.




















2013. február 17., vasárnap

Narancsvirág kollekció




A kollekció része: Egy "narancsvirág" mintás, kör alakú fa medál, fekete, selyemszalagra függesztve.  Egy mintában hozzá illő, fa ékszeres doboz.
A medál átmérője: 4 cm, a szalag hossza szabályozható (maximum 80 cm). Az ékszeres doboz 9 cm x 5,5 cm x 5 cm

2013. február 15., péntek

Alma a fájától :-)

Lányom festett egy dobozt, az Apukájának. Szerintem gyönyörűséges! Korábban már én is kaptam tőle egyet.:-)



Az örök fekete-fehér



A kollekció része egy kör alakú fa medál, fekete színű selyemszalag függesztéken, arany színű fa gyönggyel. Egy mintában hozzá illő fa karkötő és egy ékszeres doboz.
 
A medál mérete: 4 cm, a szalag hossza szabályozható (maximum 80 cm). A karkötő 2 cm széles és átmérője 7 cm. Az ékszeres doboz mérete:15,5 cm X 11 cm X 5 cm.




2013. február 14., csütörtök

"Mézeskalácsos" a Kedvesnek



A kollekció része: Egy mézeskalács ihlette, szív alakú fa medál, piros, selyemszalag függesztéken.  Egy mintában hozzá illő, hatszögletű, fa ékszeres doboz.
A medál mérete: 4 cm X 4 cm, a szalag hossza szabályozható (maximum 80 cm). Az ékszeres doboz 9 cm X 5 cm.


2013. február 13., szerda

Kékfestő mintás kollekció



A kollekció része: Egy kékfestő mintás, kör alakú fa medál, kék, selyemszalagra függesztve.  Egy mintában hozzá illő, fa ékszeres doboz.
A medál átmérője: 4 cm, a szalag hossza szabályozható (maximum 80 cm). Az ékszeres doboz 9 cm x 5,5 cm x 5 cm.

2013. február 12., kedd

Kalotaszegi hímzésminta.......

.........alapján festettem ezt a 12 rekeszes teafiltertartó dobozt. 
Mérete: 26cm x 21cm x 8cm  








A Maszkabálos KreDencen, febr. 16.-án ott lesz velem. :-))









2013. február 11., hétfő

A KreDenc éves naptára


Szeretettel várunk Mindenkit!


Egy újabb kalandozás a hangszerek világában

Most egy fúvós hangszerre festettem, melynek neve: kaval. Kedves barátunknak készítette egy népi hangszerkészítő. Ha van kedvetek, nézzetek be hozzá:   http://nepihangszerek.hu



A kavalra sárközi mintát festettem. 







2013. február 10., vasárnap

Egyszerű elegancia


Egy 3 darabos, kézzel festett kollekció formájában. Bézs, fehér és arany színeivel díszes mintázata ellenére, visszafogottan elegáns.



A kollekció része egy kör alakú fa medál, bézs színű selyemszalag függesztéken. Egy mintában hozzá illő fa karkötő és egy ékszeres doboz.
 
A medál mérete: 4 cm, a szalag hossza szabályozható (maximum 80 cm). A karkötő 2 cm széles és átmérője 7 cm. Az ékszeres doboz mérete:14 cm X 14 cm X 6 cm.






















2013. február 5., kedd

Asztali ceruzatartók

Két ceruzatartót készítettem a napokban, saját mintával díszítve.






2013. február 3., vasárnap

Újabb.....

............citera készült! Tulajdonosa mindenképpen tulipános mintát szeretett volna. Festés után pedig irány a citerakészítő mester, aki még egy lakkréteget és a húrokat teszi fel a hangszerre.