2014. december 23., kedd

Áldott karácsonyt!



A hagyományos „karácsonyi asztal” nem csupán az ünnepi ételek, a gasztronómiai örömök miatt kapott központi szerepet a régi családok életében. Amellett, hogy szentestén az asztalra ünnepi teríték került, minden tárgy külön jelentőséget kapott, jóslatok, varázslatok és legendák kapcsolódtak hozzá.

A karácsonykor használt ünnepi abrosz különös jelentőséggel bírt, mert az ünnepi használat varázserővel ruházta fel. Egyébként a hétköznapokon a parasztasztalra nem került terítő. Tavasszal vetőabrosznak, kenyérsütéskor sütőabrosznak használták, hogy bő legyen a termés, szépen keljen a kenyér.
Év közben, ha valamelyik családtag vagy állat megbetegedett, a karácsonyi abrosszal takarták be, vagy abba tekerték a gyógyulás reményében. Helyenként a „varázsabrosz” a sublótba került, és még a kulcsot is ráfordították, hogy el ne szökjön a házból a szerencse.

A karácsonyi asztalon vagy alatta nemcsak a szűkebb családi élet tartozékai jelentek meg, hanem a parasztgazdaság is: gabonamagvak, szalma, széna, gazdasági és háztartási eszközök kerültek a teríték mellé, hogy ezzel is elősegítsék az állatok szaporaságát, vagy csak azért, mert ezáltal emlékeztek a kis Jézus születésére.
Az asszonyok később aztán az állatoknak adták az asztalon maradt morzsát, a búzaszemeket vagy a szénát, mert biztosak voltak abban, hogy ettől a tyúkok jobban tojnak, a tehenek pedig jobban tejelnek majd a következő évben. A jobb termés reményében a gyümölcsfákra kötözték vagy alájuk szórták a szénát, szalmát, karácsonyi morzsát vagy az ételmaradékot.

A karácsonyi asztalra kerülő finomságoknak mágikus szerepük is volt. A fokhagyma, a méz, a dió, az alma, a mézes pálinka a hiedelem szerint a család egészségmegőrzésében is fontos szerepet játszott. Ma már ismerjük ezeknek az ételeknek, italoknak a pozitív élettani hatását, de nagyanyáink idejében csak a rítus indokolta fogyasztásukat.
A karácsonyi só később szintén hasznos gyógyszernek bizonyult: ezzel előzték meg, hogy a tehén felfúvódjon, de a néphit szerint a tejhozamot is jótékonyan befolyásolta. Az asztalra tett fokhagymát vagy gyógyításra használták, vagy az állatoknak adták éjfélkor, hogy a rontást távol tartsák vele.
A vöröshagymával a következő év időjárását jósolták meg, a tököt azért helyezték az asztalra, hogy jó módban, egészségben éljenek. Az asztalon lévő bort később torok- és fülfájás gyógyítására használták.

Az alma a szerelmi jóslás egyik legismertebb eszközének számított. A lányok karácsonyeste kiálltak a kapuba almát enni. Azt tartották, hogy az első arra járó férfi, vagy egy ugyanolyan nevű legény lesz a leány férje. A család összetartozását, együtt maradását jelképezte, amikor a gazda felvágott egy almát annyi felé, ahányan vannak a családban, és egyszerre megették.

A régiek karácsonykor nemcsak az élő rokonságra gondoltak. Elterjedt szokás volt, hogy karácsonyeste egész kenyeret vagy kalácsot helyeztek az asztalra, és ott bizonyos ideig érintetlenül hagyták, hogy éjjel a szellemeket is vendégül lássák. Volt, ahol magát a Szentcsaládot vagy az Úr Jézust várták így vacsorára. Ezt a Jézus-kenyeret helyenként János-kenyérnek hívták, mert csak János napkor szegték meg. Az egészségvarázsló hatásúnak tartott kenyérből az állatok is kaptak.

A karácsonyi abroszon felhalmozódott ételmaradéknak, morzsának is felbecsülhetetlen értéke volt: antibiotikum híján „gyógyítottak” vele. Szinte mindenütt azt tartották, hogy a karácsonyi morzsával együtt az egész év szerencséjét kidobnák.Egész évben elő lehetett venni őket a baj elhárítása vagy megelőzése érdekében.
A parasztasszonyok szenteste nem siettek az asztal leszedésével. Leggyakrabban aprószentek napjáig, Újévig, néhol egészen vízkeresztig érintetlen maradt az asztal. Külön esemény volt az asztalbontás, hiszen miután mindent összepakoltak, s a morzsákat egy külön zsákocskába eltették, visszaállt a hétköznapok rendje, véget ért az ünnep.
forrás: http://www.otvenentul.hu/page.php?PageID=10184

Áldott, békés, szeretetben teljes Karácsonyt kívánok Mindenkinek!


2014. december 16., kedd

Mindent tudó kincses láda

Szatmári motívummal készült ládika. Belül-felül tükör, alatta rekeszek, kis fiók, nagy fiók....mi kell ennél több? :-)







2014. november 7., péntek

Kalotaszegi...

...motívummal díszítettem ezt a hatalmas dobozt. Mérete: 40x30x14 cm.
Nagyon szeretem ezeket az erdélyi mintákat. Eredeti funkciójuk szerint háztartási és egyházi textileken jelennek meg. Mint például párnacsúpon, lepedőn, abroszokon, násznagykendőn, vőfélykendőn....karzat-, pad-, szószék terítőkön...női ingeken-vállfűn, kézelőn illetve gallérjukon.
A legbonyolultabb, legváltozatosabb minták is több ismétlődő, apró alapelemekből tevődnek össze. Legjellemzőbb rájuk a tulipán, rózsa, búzakalász, ág, retek, szilvamag, körte, makk, kukorica, alma, lóherelevél, gyöngyvirág motívumok használata.





2014. november 5., szerda

Csupa zöld

"...zöld lángba borulnak a bokrok."
(József Attila: Ha a hold süt... 1936)

Hogy az asztalunkon is rend legyen. :-)


2014. november 4., kedd

Édes Otthon


"Minden embernek módja van hozzá. Egy szűk padlásszoba is lehet otthon. Egy pince is. Még egy gallyakból összetákolt sátor is otthon lehet. Ha az ember önmagából is hozzáad valamit."
(Wass Albert: Otthon)



2014. október 15., szerda

Újdonság....

...ez a rábaközi motívummal díszített hatalmas doboz. Fenyőből készült, mérete 40x30x14 cm.









2014. október 8., szerda

Asztali Áldás

Székely asztali áldás újabb köntösben, most Zala megye-i mintával.

 
Kék párja egy remek fiatalemberhez került, aki 3 éves kora óta él külföldön, de őrzi magyarságát és éli hagyományainkat....



 ........a képen Ő látható. :-)

2014. október 7., kedd

Szatmári minta

Legújabb kedvencem: szatmári minta, már csak azért is, mert ide kötnek gyökereim.




2014. szeptember 30., kedd

Szűcsminta

Békés megyei szűcsminta került erre a dobozra egy hasonló ködmönnek a mintája alapján.






2014. szeptember 29., hétfő

Tulipános...

...írószertartó készült.

"Egy kis virág nyílt
az útfelen,
mint csillag égett,
mint drága szem."
(J. W. Goethe)



2014. szeptember 24., szerda

Egy titkos gyöngyszem



Nyár derekán utazott ez a doboz a Zemplénbe. Megrendelőjétől kaptam ezt a mintát, amit a dobozra festettem. Egy titkos gyöngyszem. :-)
Tulajdonosa hozzájárulásával teszek fel most képet róla. Ezúttal is köszönöm Neki.
Kívánom, hogy jó egészséggel és örömmel használja ajándékát!


2014. augusztus 3., vasárnap

Palóc motívumokkal...

...díszített ajándékok készülődnek az utazásra.....Hollandiába. Egy névvel ellátott hajcsattartó és egy doboz. A doboz fedelének belső felületérere lett ráírva leendő tulajdonosának neve.



2014. június 30., hétfő

Képkeret...

...készült a napokban, békési szűcsmintával, most simogató, meleg színárnyalatokkal.


2014. június 29., vasárnap

Kedves Ismerősöm...

...adta az ötletet, miszerint szeretne egy olyan asztali szalvétatartót, amiben mindennapos használatra (nem összehajtogatva) tudja tárolni a szalvétákat, és még mutatós is legyen. Íme megszületett, Békés megye-i szűcsmintával.



A dobozon nincs zár, ami megkönnyíti a használatát.

2014. június 27., péntek

Asztali áldás

 Szívem csücske ez a székely asztali áldás. Békés megyei szűcsmintával díszítettem.



Alighogy tegnap feltettem a fényképét a facebook oldalamra, kaptam egy üzenetet egy kedves, fiatal hölgytől.

Ezt írta: " Ma megakadt a szemem az Asztali áldáson. A kórusban…..ennek a négyszólamú feldolgozását szoktuk énekelni, ha együtt étkezünk valahol. És ami még érdekesség, hogy a feldolgozást a mi karnagyunk, Berkesi Sándor készítette.”
http://www.youtube.com/watch?v=tMSARaGyrws (Itt épp a pécsiek éneklik) 



Ezúton is köszönöm Neki.

2014. június 24., kedd

Csupa-csupa szív...

...ebben a Zala megye-i mintában. Esküvői ajándéknak gondoltam.....biztos megtalálja azt az ifjú párt, akiknek készült.


2014. június 23., hétfő

Debreceni cifraszűr...

...mintáját festettem erre a dobozra, melyet egy kis csapat ajándékozott tanév végén a szeretett személynek. A doboz belsejébe esküvői jókívánságuk került.




Matyó minta

A matyóról általában mindenkinek a sűrű, tömött rózsás minták jutnak az eszébe. Bár nem ez forog a köztudatban, de ez is egy matyó motívum.




2014. június 16., hétfő

Széki iratos minta




Ezt a mintát Tamás Sára hímezte pénzért Vitus Zsuzsannának 1920-ban egy párna csúpra. A párna csúp a párna rövidebbik oldalélét jelenti, melyet régen hímzéssel díszítettek.




Most pedig egy gyönyörű kép azért, hogy ne okozzon sok fejtörést, hogyan lehet a párna rövidebb oldal élét ily gazdagon díszíteni. :-) 

 

 A dobozt pedig egy kedves Tanító néni kapta.

 




2014. június 15., vasárnap

Fészket rakó madárka

Korondi minta alapján készült fakkos doboz. Egy nagyon kedves Ismerősöm szeretett bele, és ballagási ajándék lett belőle.



2014. június 1., vasárnap

Napraforgó

Kedves Ismerősöm rendelte ezt a hajcsattartót az egyik ovis csoportnak. Biztosan örülnek majd a kislányok neki. (Na és a kislányos anyukák is...gondolom. :-))

2014. május 18., vasárnap

Széki iratos mintával

Csorba Sára hímezte párna mintája alapján, 1925-ből. Sára a hímzést és varrást Dani Rózsitól tanulta. Édesapja egy hétig kaszált Rózsi néninek, amiért leányát megtanította.




2014. április 1., kedd

Kell az éltető energia....


...szükségünk van rá, hogy szívünket, lelkünket átjárja. Egy-egy Házi Áldás elolvasásával már sokat tettünk ezért.


A kép nem sikerült túl jól, de megrendelőjének remélem annál jobban tetszett ez a házi áldás, melyet furtai mintával díszítettem.



2014. március 17., hétfő

Pöttyösben

Kék, fehér pöttyös kardigánomhoz festettem ezt a fülbevalót. Ha neked is van kedvenc ruhád, szívesen elkészítem a hozzá illő fülönfüggőt.


2014. március 12., szerda

Ékszertartó dobozom

Akik ismernek, tudják, hogy kevés ékszert hordok, de fülbevalót mindig. A hosszú évek alatt összegyűlt már jó néhány darab. Végre eljutottam odáig, hogy saját magamnak is festettem egy ékszertartó dobozt, kizárólag a fülbevalók tárolására.